top of page

 

O FORUM KAZALIŠTU
Metode kazališta potlačenih do sada se koriste u gotovo 100 zemalja svijeta. Koriste se u sredinama gdje vrlo poticajno djeluju na ljude u sučeljavanju s aktualnim problemima i mogućnošću djelovanja kroz kazalište. Ovaj model kazališta zamislio je i razvio '70tih godina istaknuti brazilski redatelj i kulturni aktivist Augusto Boal.
Najčešća tehnika kazališta potlačenih je Forum kazalište. Forum kazalište je okupljanje u kojem sudjeluju i glumci i gledatelji. Gledatelji tada nisu pasivna bića, već su pozvani da zamijene protagoniste kako bi pronašli rješenja ili alternacije za potlačeni lik na sceni. Osnova su kratke forum-scene koje prikazuju probleme određene zajednice i u kojima nisu ponuđena rješenja. Gledatelji daju svoja vlastita rješenja, aktivno su uključeni u izvedbu tako što zamjenjuju lica na sceni i improviziraju različita rješenja prikazanog problema. Ne traži se "pravo" ili "idealno" rješenje, već je cilj istražiti što više mogućnosti. Nakon što se ljudi kroz ovu kazališnu tehniku pokušaju poigrati sa raznim rješenjima, moguće je da će im to biti podsticaj za djelovanje u stvarnom životu kada se suoče s istim problemom koji su imali u kazališnoj forum-sceni. Stoga je ova metoda vrlo popularna u svijetu i koristi se u školama, te u sredinama sa specifičnim grupacijama npr. ovisnicima, zlostavljanim ženama, zatvorenicima, sindikatima, sa djecom s poteškoćama u školi i mnogim drugim.
Forum kazalište nije oblik psihoterapije, već kazališna interaktivna igra. U forum-scenama ne prikazuju se dublji psihološki problemi već problemi komunikacijske prirode, najčešće razni oblici nasilne komunikacije ili bilo kakav oblik tlačenja u kojem je jedna strana zakinuta za pravo na dijalog.

Cilj kazališta potlačenih je humanizacija čovječanstva. Prema Augustu Boalu, kazalište je jedno od osnovnih ljudskih djelatnosti, ono je unutarnji ljudski nagon. A kazalište pak nastaje kada čovjek uvidi da sam sebe može promatrati u akciji. On je glumac (akter) i gledatelj (promatrač) u istoj osobi. To mu dopušta kontrolu, a time i promjenu svog ponašanja, svog djelovanja. Na tom principu leži forum kazalište. Osnova je – djelovanje, motiviranje gledatelja-glumca na akciju, na promjenu modela zadanog u forum-sceni. Kroz djelovanje gledatelji-glumci promatraju sebe i tako uče iskustvom.

OPISNI PROGRAM RADIONICE:
- Niz
dramskih igara i vježbi kojima je svrha stvoriti kompaktnu i složnu grupu. To su dramske igre i vježbe koje razvijaju povjerenje, neverbalnu i verbalnu komunikaciju, ritam grupe. Kroz ovaj dio radionice tijelo postaje aktivno, osvješteno i spremno biti osnovno scensko izražajno sredstvo. U ovaj dio spadaju i dinamične kreativne vježbe koje su modeli tlačenja, što je uvod u tehniku kazališta potlačenih tj. Forum kazališta.
-
Kazalište skulptura ili kazalište slika. To je vrlo kreativan i poticajan dio radionice u kojem polaznici kroz svoja tijela prikazuju događaje i odnose, izražavaju svoja stanja i stavove, te se bave analizom istih. Prolazeći ovaj kreativan proces, grupa će doći do tema i formirat će priče za forum-prizore u kojima će biti prikazana aktualna problematika grupe, sredine ili pojedinaca.
-
Priprema forum-prizora.  Pomoću dramskih metoda razvijaju se forum-prizori koji će se prikazati na javnoj izvedbi, fiksira se tekst, polaznici rade na biografijama svojih likova, te se rade Boalove probavalačke tehnike ili tehnike probe, pomoću kojih polaznici dobivaju dobru podlogu za gradnju svojih likova i prizora, što je nužno potrebno za snalaženje u budućim improvizacijama s aktivnom publikom.
Na kraju radionice se obično dobiju dva ili tri uvježbana kratka forum-prizora s različitim temama tj. oblicima tlačenja, koji su specifični za grupu s kojom se radi.
-
Javna izvedba na koju su pozvani svi ostali zainteresirani ili vezani uz problematiku obrađenu u prizorima.
Tijekom radionice bit ćete upoznati sa ulogom džokera.
Džoker je osoba koja je spona između izvođača i publike i koja koordinira zaustavljanje scena, razgovor i intervencije publike.

bottom of page